◀ Wróć do programu



W imieniu żyjących

(oryg. On behalf of the living)
reż. Ton Otto, Christian Suhr, Gary Kildea
Dania, 2023, 105′

Antropolog, chcąc lepiej zrozumieć świat, w którym duchy zmarłych są żywe i aktywne, decyduje się na eksperyment z wiarą. Ton Otto pierwszy raz przybył na Wyspę Baluan w Papui Nowej-Gwinei jako doktorant, aby poznawać lokalną kulturę poprzez uczestnictwo w niej. Jego projekt badawczy twa od lat i niektórzy z mieszkańców wyspy twierdzą, że jest on już gotowy na rytualny kontakt ze swoim zmarłym ojcem adopcyjnym z Baluan. Jego rodzony ojciec z Maastricht, gorliwy katolik, zachęca go do szczerego udziału w tych rytuałach, tłumacząc, że „cuda się zdarzają”, jednak jego matka pozostaje sceptyczna. Christian Suhr, od lat współpracujący z Tonem przy tworzeniu filmów etnograficznych, także nie jest do końca przekonany. Ich zmagania dotyczące podejścia do kręcenia filmu możemy śledzić na ekranie. Przybrane siostry Tona – Ninou i Asap – chcą wesprzeć go w dotarciu do ojca po drugiej stronie. Brat Pwanou – przeciwnie, nie przyłącza się, ponieważ wierzy, że Biblia zakazuje przywoływania duchów. Wszystko to składa się na złożony, międzykulturowy esej filmowy na temat ludzkiego impulsu do angażowania się w zjawiska nadprzyrodzone.

Ton Otto, obywatel Holandii, jest profesorem antropologii na Uniwersytecie w Aarhus w Danii i Uniwersytecie Jamesa Cooka w Australii. Prowadził długotrwałe etnograficzne badania terenowe w Papui Nowej Gwinei, opublikował wiele publikacji na temat kwestii zmian społecznych i kulturowych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między sprawczością, religią i historycznością. Od początku swojej pracy terenowej korzysta z mediów audiowizualnych, co zaowocowało m.in. wieloma produkcjami wystawienniczymi i filmowymi, w tym wielokrotnie nagradzanymi filmami „Ngat is dead’” (2009, z Christianem Suhrem i Steffenem Dalsgaardem) oraz „Unity through Culture” (2011, z Christianem Suhrem).

Christian Suhr jest reżyserem i profesorem antropologii na Uniwersytecie w Aarhus. Jego badania skupiały się na doświadczeniach opętania przez ducha, chorobach psychicznych, uzdrawianiu religijnym i możliwościach wykorzystania filmu do przybliżenia niewidzialnych wymiarów ludzkiego życia. Jest reżyserem i autorem wielokrotnie nagradzanego filmu i książki „Descending with angels” (MUP 2019, www.descendingwithangels.com).

Gary Kildea to australijski twórca filmów dokumentalnych, który mieszkał i pracował także w Papui Nowej Gwinei, na Filipinach i w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w podejściu obserwacyjnym i etnograficznym, często współpracuje z antropologami przy projektach filmowych. Pracuje jako wykładowca filmu dokumentalnego na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze oraz na Uniwersytecie w Tromsø w Norwegii.


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu