◀ Wróć do programu



Dotknąć obrazu

(język oryginału: polski)
real. Olga Blumczyńska, Beata Ostrowska, 29’
2020

Pochodząca z Kaszub etnografka wraca w rodzinne strony, by przyjrzeć się ludowej religijności. Dobrze zna ją ze swojego domu, ale odcina się od niej w dorosłym życiu. Poszukuje osób, dla których święte obrazy są szczególnym przedmiotem kultu. Zbliża się do dwóch grup nastolatków stojących przed zadaniem ratowania starej tradycji pokłonu i tańca feretronów (świętych obrazów). Młodzi ludzie przygotowują się do najważniejszego wydarzenia w roku, czyli maryjnego odpustu. Podczas pielgrzymki będą nieść na swoich barkach obrazy i kłaniać się nimi przy przydrożnych kapliczkach oraz w sanktuarium. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, przed jak trudnym wyzwaniem stoją. Film jest pretekstem do stawiania pytań o współczesną duchowość i znaczenie życia we wspólnocie.

Olga Blumczyńska to antropolożka, filmowczyni i pasjonatka archiwalnych fotografii oraz kolekcjonowania opowieści w duchu historii mówionej. Ukończyła studia w Instytucie Orientalistycznym oraz studia I stopnia na etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Kształciła się w Szkole Wajdy w Warszawie (kurs DOK Pro) oraz w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Zajmowała się produkcją reportaży dla Polskiej Akcji Humanitarnej i pracowała dla Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie stworzyła portal historii mówionej kolekcjonujący filmowe oraz dźwiękowe opowieści polskich emigrantów rozsianych po całym świecie. Wyreżyserowała dwa filmy dokumentalne: Stany przeszłe, opowiadający o życiu Polonii na nowojorskim Greenpoincie, oraz Dotknąć obrazu, w którym przygląda się kaszubskiej tradycji tańca feretronów.

Barbara Ostrowska to filmowczyni i fotografka, absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Studium Fotografii im. Ireny Oleszkiewicz w Sopocie. Po odbyciu stażu w USA pracowała dla Polskiej Agencji Prasowej jako fotografka etatowa. Jej zdjęcia były publikowane w gazetach codziennych oraz magazynach. W latach 2015-2017 realizowała notacje audio, wideo oraz krótkometrażowe filmy dokumentalne dla Archiwum Emigranta Muzeum Emigracji w Gdyni.


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu