◀ Wróć do programu



Księdza Nitki kronika ekspozycji paszyńskiego talentu

(język oryginału: polski)
real. Joanna Hołda, Jacek Kurzeja, 35’
2021

Głównym bohaterem filmu jest ks. Edward Nitka, proboszcz parafii w Paszynie koło Nowego Sącza w latach 1957-1981, któremu udało się zachęcić mieszkańców do aktywności artystycznej. Przyczyniło się to do podniesienia zamożności wielu z nich i rozsławiło wieś. Rzeźbiących i malujących na szkle paszynian nagrywały zagraniczne telewizje, rozpisywała się o nich prasa, mówiło radio. W szczytowym okresie twórczością artystyczną zajmowało się ponad 100 osób. W latach 70. i 80. zjawisko to nazywano fenomenem paszyńskim. Osobliwym świadkiem sukcesów artystycznych mieszkańców tej małej, górskiej wsi jest Kronika ekspozycji paszyńskiego talentu, którą ksiądz Nitka założył i do końca życia prowadził. Dzieła artystów-samouków (ponad 3 tys. rzeźb i obrazów na szkle) można oglądać w paszyńskim muzeum parafialnym noszącym imię ukochanego przez mieszkańców proboszcza Nitki. Film przybliża postać księdza i jego działalność społeczną oraz historie paszyńskich twórców.

Joanna Hołda to antropolożka kultury, autorka licznych artykułów o tematyce antropologicznej i etnograficznej oraz scenariuszy do filmów dokumentalnych traktujących o kulturze ludowej, historii i turystyce. Kustoszka i kierowniczka Działu Etnografii w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Jacek Kurzeja to dziennikarz, specjalista do spraw promocji medialnej, przez kilkanaście lat związany z Telewizją Polską i mediami lokalnymi, autor paru tysięcy relacji reporterskich oraz reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, etnograficznej, turystycznej, a także filmów reklamowych. Pracuje na stanowisku zastępcy kierownika Działu Promocji w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.


◀ Poprzedni film     Następny film ▶

◀ Wróć do programu