16 listopada

20:15

Koncert Trio Januchta/ Bikont / Duszyński

Trio Januchta/Bikont/Duszyński gra muzykę improwizowaną. Minimalizm Janka Duszyńskiego, grającego na syntezatorze, łączy się z potężnym, acz lirycznym brzmieniem kontrabasu Tomasza Januchty, przetworzonego przez liczne efekty. Maniucha dołącza z pełnym wachlarzem brzmień jej głosu oraz klarnetem i przeszkadzajkami.

Trio zagrało w tym roku między innymi w Otwartym Domu Kultury na Jazdowie podczas projekcji rodzinnych materiałów archiwalnych Jakuba Duszyńskiego, na otwarciu Uśpionej Księgarni przy Stalowej 1 oraz na pokazie archiwów Jerzego Kukuczki na nadwiślańskim Placu Zabaw.

Tym razem muzyka Trio będzie towarzyszyła wyświetlanym na ekranie czarno-białym filmom z archiwum Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.


Wokalistka, muzyczka, performerka. Uczestniczka badań terenowych w Polsce, Ukrainie, Białorusi i Rosji, doktorka nauk humanistycznych. Komponuje piosenki, tworzy i wykonuje muzykę do filmów i przedstawień teatralnych. Praktykuje muzykę tradycyjną, nowoczesną i autorską, gra na tubie. Współtworzy zespoły: Maniucha i Ksawery, Tęgie Chłopy, Dom, Dziczka, Niewte. Współpracuje z artystami z kręgów muzyki awangardowej, improwizowanej, tradycyjnej i filmowej. Koncertuje w Europie, Azji i Ameryce. Zwyciężczyni Turnieju Muzyków Prawdziwych (2014), dwukrotna laureatka konkursu Nowa Tradycja (2016, 2017), nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021). Jej płyta „Oj borom borom” została nagrodzona przez Polskie Radio i prezentowana w Lincoln Center w Nowym Jorku. Wkrótce ukaże się jej solowa płyta „Porządki” powstała we współpracy z Assafem Talmudim i Marcinem Wichą.


(ur. 1976 w Warszawie) Polski kompozytor, tworzący muzykę koncertową, teatralną i filmową. Jego najnowszym osiągnięciem jest doceniona, quasi-operowa muzyka do spektaklu „Antygona w Molenbeek” (2024), która zaowocowała zaproszeniem na prestiżowy festiwal Boska Komedia w Krakowie. Do najważniejszych dzieł Duszyńskiego należy opera „Hiob”, zamówiona i wystawiona premierowo przez Bayerische Staatsoper w Monachium (2016) oraz Pierwsza „Symfonia”, zamówiona przez Narodowe Forum Muzyczne do spółki z Sinfonią Varsovią. Jego bogaty dorobek obejmuje ponad sto ścieżek dźwiękowych do produkcji teatralnych i filmowych we współpracy z cenionymi reżyserami. Jego twórczość muzyczna została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym nagrodą Gretchaninoff Memorial Prize oraz wyróżnieniami od Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Oprócz pracy kompozytorskiej Duszyński jest wykładowcą muzyki teatralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.


Kontrabasista orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W latach 2005–2021 był muzykiem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Laureat ogólnopolskich konkursów kontrabasowych. Ukończył Uniwersytet Muzyczny w Warszawie. Jako kameralista występował na większości ważniejszych klasycznych festiwali muzycznych w Polsce. Komponował muzykę do filmów i teatru. Jako muzyk improwizujący współpracuje z takimi warszawskimi zespołami jak STOP, INLY TOUCH, USTA, Siwy i Łysy (ZPT), Sygnał Mgłowy. W 2021 roku w ramach stypendium MKiDN nagrał i opublikował w internecie komplet suit wiolonczelowych J.S. Bacha w opracowaniu T. Pelczara na kontrabas. Gdy sprzyja pogoda, lubi improwizować na ulicy.